Mirë se vini!
Qirjako Kosova

Lindur nė Shqipėri, qyteti Pėrmet mė 1979. Kam studiuar Ikonografi Bizantine pranė shkollės "Frymė Dashurie" (Kryepeshkopata Orthodhokse Autoqefale e Shqiperisė) Tiranė 2000-2002. Mėsimet e I.Bizantine i kam marrė nga emra tė njohur tė ikonografisė bizantine si: Kristo Papanikolau (profesor pranė shkollės ”F.Dashurie”), Dhimitėr Cianda, Vangjel Dhimopulos (Athinė).

Aktualisht qė prej vitit 2002 punoj pranė studios“ Nazaret” ikonografi byzantine dhe restaurimit tė ikonave, Kisha Orthodhokse Tiranė.

Qė prej vitit 2003, krahas ikonave, punoj dhe pikturė murale nė Kisha Orthodhokse Greke nė Selanik, Dhrama, Athinė, Agrinjo, Arta dhe Mesolongji.